Starowieyski Franciszek

Uczestnik Impresji Mikołowskich w edycjach II, IV i VI.

FOTO: Renata Bonczar

Urodzony w 1930 roku w Bratkówce k. Krosna, zmarł w 2009 roku w Warszawie. Znany również pod pseudonimem Jan Byk. Pochodził ze szlacheckiej rodziny pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955.

Przez wiele lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i Paryżu. Zrealizował ponad 300 plakatów do sztuk teatralnych i filmów, m.in. Krzysztofa Zanussiego, Tadeusza Różewicza, Johna Osborne’a oraz grafiki książkowej, projektów scenograficznych dla teatrów i telewizji. Uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „polskiej szkoły plakatu”. Uprawiał także grafikę artystyczną, malarstwo olejne i ścienne.

Był wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zasłynął jako pomysłodawca i realizator spektakli Teatru Rysowania, w czasie których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII-wiecznej.

Artysta grał również jako aktor w filmach „Danton” Andrzeja Wajdy i „Struktura kryształu” Krzysztofa Zanussiego. Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA i Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985).

Satona demonorum Silesiae illustrissima / pastel, węgiel, papier / 94 x 76 cm / 1992
Laokona nieszczęściami osaczona / akryl, płyta / 83 x 181 cm / 1996