Uczestnik IV edycji Impresji Mikołowskich.

Urodzony w 1925 roku we wsi Łaszuki na Wileńszczyźnie, zmarł w 2002 roku w Katowicach. Malarstwem zaczął interesować się od roku 1948, kiedy to podczas podróży poślubnej zetknął się po raz pierwszy z dziełami malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. W 1951 roku podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia ukończył w 1956 roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa. Powrócił na Śląsk i osiadł z rodziną w Mikołowie. Przez 18 lat, do roku 1974, pracował jako nauczyciel rysunku i wychowania plastycznego w szkolnictwie pedagogicznym w Katowicach. Uczestniczył w tym czasie we wszystkich niemal wystawach i konkursach malarstwa okręgu katowickiego oraz w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Pełnił funkcje społeczne we władzach okręgowych i naczelnych Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1965-1976 wystawiał także swoje prace w Grupie Malarzy Realistów. W roku 1974 zrezygnował z pracy pedagogicznej, przeniósł się do Katowic i poświęcił wyłącznie malarstwu. Zrealizował około 30 wystaw indywidualnych.
Najbardziej zasłynął jako portrecista, ale uznanie znalazły także jego martwe natury i pejzaże. Wiele jego prac znalazło się w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach. Liczne prace w kolekcjach instytucji państwowych i zbiorach prywatnych w Polsce, USA i Kanadzie. Należy do nielicznych malarzy polskich, których obrazy znajdują się w Galerii Uffizi we Florencji.
Na temat swej twórczości Olgierd Bierwiaczonek wypowiedział się: Nie jestem demiurgiem posiadającym moc stwarzania nowych światów. Toteż nie interesują mnie i nigdy nie interesowały poszukiwania oryginalności w dziedzinie formy i środków wypowiedzi. Nie znoszę przy tym wszelkiego pustosłowia, frazesów i demagogii. Malarstwo moje – pragnę – aby cechowała skromność, szczerość i prostota, wynikające ze świadomości jego roli, ograniczeń i uwarunkowań.
W zbiorach miasta prezentowanych na stronie znajduje się wiele obrazów podarowanych miastu przez Artystę niezależnie od jego udziału w Impresjach.





















































